Yöresel ürün nedir ne değildir herkesin az da olsa bir fikri vardır. Belli bir yöreye özgü olana yöresel diyebiliriz. Evet bu mantıklı. Hangi yörenin hesi meşhur, hangi ilin nesi meşhur kısa kısa bazen de uzun uzun bir çok yazı mevcut blogta. Bir yöreye özgü olan bir ürün veya “şey” başka bir yöreye de özgü olabiliyor. Herhangi bir peynir aynı anda bir çok yöreye özgü olabiliyor. Bunun için coğrafi işaretler bize ışık tutmakta ve resmi olarak yol göstermekte. Yöresel ürünü biliyoruz da peki organik ne? Her yöresel ürün organik midir? Köyden gelen yumurta veya zeytin organik değil de nedir? Canlı, taze, yöresinden, el emeği göz nuru memleketlimiz, hemşehrimiz olan mevzu bahis bu ürün organik mi değil mi?

patates-organik

Bu sorunun cevabını vermeden evvel organik ürünün ne olduğuna bir bakalım. Organik ürün tarım ürünü ise eğer tarım yapılırken hiç bir kimyasal madde kullanmamak gerekir. Gübre, zirai ilaç gibi hiç bir kimyasal girdi olmaması lazım sisteme. Daha bu kısıtlama gibi bir çok resmi kısıtlama mevcuttur organik tarımda. Bu kısıtlamalar resmi veya özel kuruluşlar tarafından kontrol edilerek sertifikalandırma yapılmaktadır. Sertifikalı olan tarım arazisinden yetiştirilen ürünler ise organik ürün olarak adlandırılmaktadır.

Hal böyle iken köyümüzden bize gelen ürüne organik demek için biraz düşünmeli ve araştırmalıyız. Gerçekten bu ürün yetiştirilirken organik tarım ilkelerine uyuldu mu? Yoksa ilaç, gübre, hormon kullanıldı mı? Bunları bilmemiz gerekiyor ki ürün hakkında bir kanıya varalım. Yoksa köyden geldi, toprak kokuyor, anam ninem yetiştirdi bu organiktir demek yanlış. Sertifikalı olması gerekiyor.

manav-organik

Ülkemizde de son yıllarda organik ürünlerin sayısında gözle görülür bir artış var. Ancak uzun yıllardan beri takip eden birisi olarak söyleyebilirim ki halkımız yeterli ilgiyi göstermiş değil. Ben daha hızlı bir beğeni ivmesi olacağını beklerken, beklentilerim çıkmadı. Halkımızın küçük bir kesimi organik ürünlere rağbet gösteriyor. Bunda elbette ki organik ürünlerin fiyatlarının pahalı olması vardır ancak tanıtım eksikliğini de göz ardı etmemek lazım. Nitekim bu yazımda da bahsettiğim gibi yöresel ürün ile organik ürünün farkı daha henüz net bir şekilde de anlaşılmış değil. Hâlâ çoğu kimse organik ürün ile yöresel, yerel ürünü karıştırmakta haklı olarak.

Share Button