Son günlerin modası oldu artık. Bembeyaz ekmek, bayatlamayan ekmek. Çoğu kişi ekmeğin içine bakıp, beyaz ise iyi, beyaz değil de içinde hafiften kararma varsa kötü ekmek olarak adlandırıyor. Bir de kabarması lazım. Ekmek dediğin hindi gibi olmalı ve kabarık olmalı gibi yanlış bir intiba var. Bayatlamasına ve küflenmesine gelmiyorum bile. Artık ekmekler ne bayatlıyor ne de küfleniyor. 10 gün ekmek bayatlamıyor. Artık içine ne katıyorlarsa.

Tüm bunları dikkate alarak artık marketten tam buğday unu ekmek alayım dedim. En sağlıklısı nitekim o. Herkes öyle söylüyor. Nasıl bir algı oluşmuşsa artık en sağlıklısı o geldi gözüme. Gittim marketten tam buğday unu ekmek aldım. Ancak paketindeki içindekiler bölümünü okuyunca ekmek biraz kursağımda kaldı. Hani şu çikolataların, sakızların içinde yazan likorbik asit, miktorbik asit mi nedir, hepsinden var. En az 7-8 çeşit değişik bir şey var içerisinde. Hani bunlar zararlı olabilir diye çikolata yemeyen ben ekmeği götürüyordum.

Her neyse ben de kendime un alıp ekmek yapmaya karar verdim ve bir araştırma yaptım; alacağım unu buldum gibi. Buğday unu deyip geçmemek lazım un bir kaç çeşitten oluşuyormuş, buğday da.

spike-8740_1280

Endosperm: Buğdayın içi, asıl maddesi, karbonhidrat bakımından zengin olan iç kısmı. Buğdayın neredeyse tümünü endosperm oluşturuyor.

Kepek: Buğdayı dış etkenlerden koruyan koruyucu kapak diyelim. En dış kabuk kısmı

Ruşeym: Buğdayın özü, özütü, cücüğü, tam merkezi. Buğdayın kodlarını içeren beyni, kalbi diyebiliriz buna.

Tam buğday ununda yukarıda sıraladığım 3 şeyin de bulunması gerekiyor. Ben de tam buğday unu alıp ekmek yapacağım. Kararımı verdim.

food-4509_1280

Share Button