Karadeniz bölgesinin bir çok şeyi meşhurdur. En önemlisi heralde insanıdır. Geri kalan teferruat olsa gerek. Bir çok önemli şeyi meşhur olması ile beraber, meşhur olamayacak kadar titri düşük şeyleri de karadenizli aklını kullanarak meşhur kılmıştır. Karadenizli zekası da bu olsa gerek.

Trabzonspor, hamsi, lahana, kemençe, bıçak, kaval, tulum, telkari, fındık, çay, tabanca, deniz, yaylalar, kolbastı, kadırga, zigana, kaçkar, maçahel vs. saymakla bitmeyecek gibi. Sadece cansız varlıklar mı? Hayır tabiki birbirinden ünlü karadenizli isimler de var. Sunay Akın, Volkan Konak, Şenol Güneş, Kadir İnanır, Kazım Koyuncu, Erkan Ocaklı, Recep Tayyip Erdoğan, Necmettin Erbakan, Mesut Yılmaz, Adnan Kahveci, Recep Yazıcıoğlu, Kamil Sönmez, Topal Osman Ağa vs. tabiki bu isimler de saymakla bitmez. Yazamadıklarımız önemli olmadıklarından değil, kelimeler yetmediğindendir.

Karadenizin yemekleri de meşhurdur. En önemlisi tabiki de hamsi. Tatlısının da yapıldığını söylesek kafidir heralde. Lahanası, mısır ekmeği, ğuliyası, kuymak derken yine liste uzayıp gidiyor. Tabi birde pidesi var. Meşhur Sürmene Pidesi. Aslına bakarsanız Samsun Çarşamba’nın da pidesi meşhur. Ama lezzet erbapları iyi bilirki Sürmene pidesi başkadır. Kıymalı, peynirli veya kavurmalı. Hele bir de üzerine tereyağı gezdirilip bir adet de çift sarılı köy yumurtası kırılmış ise. Sürmene pidesini yemek sanat işidir. Öyle hemen yiyemezsiniz, sıcaktır! Hemde çok sıcak. Dilinizi damağınızı yakması bir kenara, elinizi dahi yakar. Soğuması için fazla bekletmeye de gelmez, yağlanıverir hemen. İnce ayarı iyi tutturmak gerek. Pidenin yanında ne mi içmeli? Kola, ayran, meşrubat? Hayır, hayır, tabiki de buz gibi soğuk su içeceksiniz. Ne demiş atalarımız;

Ye yağlıyı, iç suyu, donarsa donsun; ye tatlıyı, içme suyu, yanarsa yansın.

Sürmene’ye yolunuz düşerse Sürmene pidesini tatmanızı kesinlikle öneririm. İstanbul’da da yapıyorlar ama hiçbirisi oradakinin yerini tutmuyor.

fotoğraf Ayla Kadıoğlu tarafından çekilmiştir

Γ Bu ürünü veya hizmeti üretiyorsanız ya da pazarlıyorsanız lütfen bize yazın. Yazımızın altında ücretsiz olarak sizlere yer verelim. ©yoreselurunler.net
Share Button