Çay, Ayder, Çayeli Kuru fasulyesi, Atmaca, Ziraat Tepesi, Feretiko, Zilkale, Ses Sanatçıları, Rize Kalesi, Şahin Tepesi ve tabi ki siyasileri.

Çay: Daha önce de çay ile ilgili geniş bir yazı yazmıştım. Yüzyılın ortalarında Rize’de yetiştirilmeye başlayan çay, oraları çok sevmiş ve bölgenin çehresini değiştirmiş. Bir çok aile helen daha sadece çaydan gelirini sağlamakta.

Ayder: Görülmeye değer muhteşem bir doğa harikası. Kaplıcaları ve muhteşem havası insana ömür katıyor denebilir. Özellikle kış aylarında Ayder’e çıkmak ayrı bir zevk. Tabi ona göre teçhizatınız ve arabanız olmalı.

Çayeli Kuru Fasülyesi: Aslında direkt yetişeni değil, burada yapılanı meşhurdur. Lale Lokantası ve Hüsrev kuru fasülyede markadır denebilir.

Ziraat Tepesi: Binbir türlü çiçeğin arasında meşhur Rize Çayı içmek ister misiniz? O zaman istikamet Ziraat!

Feretiko: Rizeye özgü bir dokuma kumaş türü feretiko ile çeyiz hazırlayabilirsiniz.

Ses Sanatçıları: Rize siyasetçinin yanında çıkardığı yöresel ses sanatçıları ile de ünlü. Özellikle Salarha Bölgesi başta olmak üzere neredeyse her tarafından yerel ezgileri icra eden sanatçılar çıkmakta. Başta İsmail Türüt olmak üzere, Cengiz Kurtoğlu, Sinan Özen, Tarkan Tevetoğlu, Davut Güloğlu, Hülya Polat, Cimilli İbo, Recebim, Yılmaz Morgül, Gökhan Birben bu sanatçılardan bazıları.

Siyasiler: Bir diğer önemli değerleri ise şüphesiz Rize’nin siyasileri. Recep Tayyip Erdoğan, Mesut Yılmaz, Murat Karayalçın, Mehmet Haberal, Ekrem Orhon, Besim Tibuk ve daha bir çok siyasetçi ülke gündemine gelmiştir.

Zilkale: Trabzon İmparatorluğu döneminde önemli bir kale. Trabzon İmparatorluğu dediğime bakmayın Trabzon’a bayağı uzak mesafede.

rizenin_neyi_meshur

Share Button