Ülkemizde bir çok bölgenin veya yörenin el dokuma ve halıları meşhurdur. Bünyan, Isparta, Yağcıbedir, Kula, Ladik, Uşak halı ve kilimleri en bilindik yörelerimiz şüphesiz. Bu yazımda Muğla Milas el dokuma halılarına değinmek istiyorum. El emeği göz nuru olarak dokunan bu halıların üretimi son yıllarda oldukça azalmış. Köy yaşantısının daha yoğun olduğu ve el emeği ile üretilen ürünlere daha rağbet olduğu dönemlerde bu sanat ve bu sanat ürünleri daha yoğun üretiliyormuş.

Tamamen yöresel ipliklerin eğrilmesi ve kök boyaması ile üretilen bu halılar yörede oldukça popülerdir. Halıların üzerinde genellikle yöreye özgü motifler yer alır. Orijinal kök boyalarının kullanıldığı halıların zeminleri genellikle kırmızı veya beyaz olmaktadır.

milas_dokuma

Son dönemlerde yöreselden uzaklaşmanın ve sanayileşmenin kıskacına düşen yöre halkı boya ve ipliği ithal etmeye başlamıştır ve halılar yöresellik özelliğini kaybetmektedirler. Tamamen yöresel ürünler ve motifler ile süslü halılar ise hâla yörede dokunmaktadır. Yörede halı dokumacılığı 16. yüzyıla dayandığı bilinmektedir. Yörenin el dokuma halılarının yanı sıra koyun yününden imal seccadeleri de meşhurdur.

Γ Bu ürünü veya hizmeti üretiyorsanız ya da pazarlıyorsanız lütfen bize yazın. Yazımızın altında ücretsiz olarak sizlere yer verelim. ©yoreselurunler.net
Share Button