Taze olarak tüketildiğinde ağızdan un gibi dağılan, müthiş lezzet. Genellikle Çorum’da üretilir. Çorum ilimiz leblebi üretimi ile meşhurdur. Eskiden 3-4 çeşidi üretilen leblebinin bu gün elliden fazla çeşidi üretilmekte ve tüm dünyaya ihraç edilmektedir. Leblebi neden yapılır?

Öğretmen çocuğa sormuş;

“Oğlum söyle bakalım leblebi ağaçta mı yetişir, yerde mi?

“Ağaçta yetişir, öğretmenim.”

Tokadı yer,

“Yerde yetişir, öğretmenim.”

Yine tokadı yer,

“Ağaçta yetişir, yere düşer, yerden toplanır öğretmenim.”

Güzel cevap verdiği için dayaktan kurtulur.

Amma velakin leblebi bildiğimiz gibi tek başına bir bitki değildir. Leblebi nohuttan üretilmektedir. Nohut çeşitli yönetemlerle, yaklaşık 15 günlük hummalı bir çalışmanın ardından leblebi haline gelmektedir. Leblebinin ilk defa Şeyh Murat Gazi tarafından 14. yy sonlarında bulunduğu bilinmektedir. Nohut 3 ayrı günde 3 kez tavlama işlemine yani ısıtılma işlemine tabi tutulur. 3. tavlamadan sonra bir alana serilerek dinlenmeye bırakılır. Bu yaklaşık 15 günlük bir süreyi kapsar. Leblebi yapılacağı günün akşamı ıslatılarak kabarması sağlanır. Ertesi gün leblebi yapılacağı tavada önce ısıtılır, sonra “mafrak” denilen aletle hafifçe bastırılarak kabuklarının çıkarılması sağlanır. Bu işlem sırasında nohutların bir kısmı ikiye bölünür. Bu ikiye ayrılanlar elekle bütünlerden ayrılır. İkiye ayrılanlar genellikle leblebi tozu üretiminde kullanılır.

akıllı çocuğun
bilgisayarıdır leblebi
siz hiç anlamadınız mı
leb demeden
bir şeyleri…

Sunay Akın

Leblebi

Γ Bu ürünü veya hizmeti üretiyorsanız ya da pazarlıyorsanız lütfen bize yazın. Yazımızın altında ücretsiz olarak sizlere yer verelim. ©yoreselurunler.net
Share Button