Köme nedir? Bir çoğumuz pestil nedir duymuşuzdur, belki de yemişizdir ama kömeyi bilmeyiz. Yenilmesi pestilden daha hoş, daha lezzetli bir yiyecek köme. İçinde fındık veya ceviz olan üzümden ya da duttan yapılmış sucuklar düşünün. Köme işte böyle bir lezzet yumağı. Hem de ne lezzet yumağı. İnsanın yedikçe yiyesi geliyor o cinsten. Ben ilk kömeyi Artvin civarında yemiştim. Yollarda satıyorlardı çocuklar. Hemde çok ucuz fiyattan. Kilo kilo alırdık her geçişimizde o yollardan ve doya doya yerdik. Büyük şehirlerda de var köme. Büyük marketlerde veya kuruyemişçilerde. Ama inanın ki o yollardan alıp yediğim köme ile buralarda satılan köme aradına dağlar kadar fark var.


fotoğraf: kralpestil.com sitesinden alınmıştır

Kömenin yapılabilmesi için bölgenin meyve bakımından zengin olması gerekiyor. Ayrıca hava şartlarıda oldukça müsait olmalı. Aynen pestilin yapılması gibi. Sıvı meyve kurumalı. Daoğal yolla olması lazım. En güzeli budur.

Ülkemizde köme ve pestil imalatı denilince akla ilk önce Gümüşhane ili gelmekte. Belki de Gümüşhane’nin en büyük endüstrisidir. Bir çok köme ve pestil imalat fabrikası var Gümüşhane’de ve çok güzel ürünler üretiyorlar. Bende Gümüşhane menşeeli  köme ve pestil yemiştim zamanında. Arada sırada da internetten sipariş verip alıyorum. Her ne kadar az önce anlattığım yol kenarındaki kömelerin lezzetini alamsamda Gümüşhane kömeleri de gerçekten güzel.

Gümüşhane’de yer alan bir kaç köme üreticisi ise Kale Pestil&Köme, Kral Pestil&Köme, Gümüşhane Pestil&Köme, Sultan Pestil Köme, Yıldız Pestil Köme, Gümüşay Pestil Köme, Asil Pestil Köme, Ardasa Pestil Köme, Pestilla, Doğa Pestil Köme, Reyhan Pestil Köme, Yurt Pestil Köme, Furkan Pestil Köme, Padişah Pestil Köme, Gümüş Pestil Köme…

Γ Bu ürünü veya hizmeti üretiyorsanız ya da pazarlıyorsanız lütfen bize yazın. Yazımızın altında ücretsiz olarak sizlere yer verelim. ©yoreselurunler.net
Share Button