Kartepe, Pişmaniye, Kefken, Maşukiye, Çoban Mustafa Paşa Külliyesi, Bayramoğlu Adası, Anibal’ın Mezarı, İmaret Cami, Sapanca Gölü, Akçakoca, Karamürsel, Pertev Mehmet Paşa Külliyesi, Eskihisar Kalesi

Kartepe: İstanbul’a yakın kayak yeri neresidir diye sorsak ilk akla Uludağ gelebilirdi belki. Ancak son yıllarda Kartepe ilk sırayı aldı diyebiliriz. Gerek İstanbul’a yakınlığı gerek tesisleşmesi ile ilk sırayı almakta haklı.

Pişmaniye: Otogarlarda veya sokaklarda 4 kutusu 10 TL’ye satılan kutu-kutu pense pişmaniyelerden bahsetmiyorum. Kutunun 4’te 3’ünün kağıt olmasından mütevellit pişmaniyeden de soğursunuz. Gerçi içindeki de pişmaniyeye benzemez. Kaliteli markaların ürünlerini almak mantıklı.

Çoban Mustafapaşa Külliyesi: Muhteşem bir havası il Gebze’nin landrmarkı diyebiliriz. Gebze’de tüm yollar bu camiye çıkar. Namaz kılma yerinden ziyade külliyesi ile büyük bir yapı olan cami, görülmeye değer.

Bayramoğlu Adası: 1970’lerin popüler tatil mekanı. İstanbul’un hemen yanında ama bir o kadar izole. Ada dediysem tam ada değil yarımada. Adaya tek yoldan giriş ve çıkış var. Her tarafta villa tipi bahçeli konutlar ve tam bir yazlık. Nüfus olarak ta hiç azımsanmayacak derecede. Hele ki yaz aylarında. Son yıllarda binaların da eskimesiyle popülerliğini yitiren adanın hâlâ muhteşem bir havası var.

Sapanca Gölü: Göller her zaman güzeldir. Yanı başında kahvaltı yapmak ise bambaşkadır Sapanca’nın. Bir hafta sonu herkese tavsiye edebilirim. Özellikle o bölgeye yakın oturanlara. İstanbul’dan kaçamak yapmak isteyenler için de birebir diyebilirim.

Eskihisar Kalesi: Yazın çeşitli organizasyonların yapıldığı tarihi kale. Sahili ile, kalenin manzarası ile muhteşem ve bozulmamış bir tabiat. Bu tabiatın bozulmasına ramak kala görmeye değer yerlerden biri Eskihisar Kalesi ve sahili.

kocaelinin_nesi_meshur

 

Share Button