Kestane şekeri denince akla şüphesiz ilk olarak Bursa geliyor. Bursa’nın nesi meşhur diye bir soru sorulursa eğer; muhtemelen verilecek ilk 5 cevaptan birisi kestane şekeridir. Bu muhteşem lezzet, bu damakta dağılan kestane, bu hafif tatlı gerçekten de bu kadar önemli ve meşhur olmayı hak ediyor.

Kestane şekerinin Bursa’dan meşhur olmasının sebebi nedir acaba. Oysa kestane bir çok yerde yetişiyor ve kestanesi ile meşhur başka bölgeler de var. Ancak kestane şekeri denince akla sadece Bursa geliyor. Nedeni İskender’in meşhur olma hikayesi gibi olabilir veya Bursa’nın kestanelerinin daha iri olması olabilir. Nitekim Bursa’da 200 yıllık kestane ağaçları vardır ve bu ağaçlar oldukça büyük meyve vermektedirler. Diğer illerdeki kestaneler ise Bursa’dakilere nazaran daha küçük kalmaktadırlar. Herkes tarafından bilinen bir gerçektir ki büyük kestaneden yapılma kestane şekeri daha lezzetli olmaktadır.

kestane_sekeri

Kestane şekerinin yapımı zor olmasından mütevellit fiyatı da biraz pahalıdır. Hani ortadirek bir ailenin öyle her zaman alamayacağı cinsten. Nitekim 1 kg kaliteli bir markanın şekeri neredeyse 6-70 TL civarı. Her zaman alınamaz haliyle.

Son zamanlarda kestane şekerinin değişik çeşitleri çıksa da klasik kestane şekerinin yerini asla hiç biri tutamaz. Çikolatalı, hindistan cevizli, karamelli şekerler pek tercihim değil.

Γ Bu ürünü veya hizmeti üretiyorsanız ya da pazarlıyorsanız lütfen bize yazın. Yazımızın altında ücretsiz olarak sizlere yer verelim. ©yoreselurunler.net
Share Button