İncir: Anavatanı doğu Akdeniz ve güneybatı Asya ‘dır. Yaş ve kuru olarak tüketilir. Sütü ve incir yaprağının da şifalı olduğu bilinmektedir. Ülkemizde ise en çok Aydın ilinde yetişir. Aydın ve İzmir bölgesi incir üretimi için oldukça elverişli hava ve toprak şartlarına sahiptir. Aydın ilinin nüfusunun yaklaşık %15’i incirden geçimini sürdürmektedirler. İncir ülkemizin sahil kesminin her tarafında yetişmektedir.

İncirin faydalarının en güzel örneği adının Yüce Kuran’da zikredilmesidir şüphesiz;

İncire ve zeytine and olsun (Tin Suresi, 1)

İncir lif içermesi bakımından en lifli meyvedir. Beş adet kuru incir bir insanın bir insanın bir günlük lif ihtiyacını karşılamaktadır. İncir hemen hemen her özel diyetin parçası olabilir; incir doğal olarak yağ, sodyum ve kolesterol içermediği ve yüksek lif oranına sahip olduğu için, kilo vermeye çalışan kişiler için de uygun bir besindir. Aynı zamanda incir, bilinen tüm meyvelere göre en yüksek mineral içeriğine sahiptir. 40 gram incir, 244 mg potasyum (günlük ihtiyacın % 7’si), 53 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın %6’sı) ve 1.2 mg demir (günlük ihtiyacın %6’sı) içermektedir.İncirde kalsiyum oranı çok yüksektir; meyveler arasında kalsiyum içeriği açısından portakaldan sonra ikinci sırada gelmektedir.

İncir ihracat yaptığımız ürünlerin başında gelmektedir. Yurtdışına ihraç edilen kuru incirin %65’i Aydın’da üretilmektedir. Yıllık 290 bin ton yaş incir üretimi ile, incir üretimi sırasında dünyada birinci sıradayız. Bizi 170 bin ile Mısır, 90 bin ton ile Cezayir ve İran izlemekte. Aynı başarıyı kuru incir ihracatında da sürdürmekteyiz. Dünyada kuru incir ihracatının %80 inin Türkiye gerçekleştiriyor. Bizi İran, ABD, İspanya ve Yunanistan takip etmekte. İhracatımızın büyük bir kısmını ise AB ülkelerine yapmaktayız.

Yaş Aydın incirinin sevmediğimiz tek özelliği ise tazeliği koruyamamsıdır. Yani yaş Aydın inciri yemek istiyorsanız Aydın’a gitmelisiniz. Kuru incir ise büyük oranda ihracat edilmektedir. Biraz araştırma yaparak nerelerden kuru incir alabileceğinizi buldum. Aşağıdaki firmaların incirini denemiş veya satın almış değilim. Araştırmalarım sonucu elde ettiğim fikirlerden ibarettir.Alfabetik sıraya göredir.

  1. Asebe İncir Market: Veysi Paşa Mah. Hükümet Bulvarı No:47 / Merkez – Aydın – Türkiye
  2. Ay Ticaret: Acarlar Kasabası / İncirliova – Aydın – Türkiye
  3. Ay İkram İncirleri: Hürriyet Mah. Hastane Cd. No:10 / incirliova – Aydın – Türkiye
  4. Hükümdar İncir: Soğukkuyu mah. Başçayır cad. / Köşk – Aydın – Türkiye
  5. İkiler İncir İşletmesi: Kore Şehitleri Cd. NO: 28-30 / Germencik- Aydın – Türkiye
  6. Uğurkaya Gıda San. Tic. Ltd. Şti : Turanlar Köyü Yolu Üzeri 2. km/ Germencik- Aydın – Türkiye

Eğer bahçenizde incir ağacı varsa ve incirlerinizi kurulmak istiyorsanız; incirleri toplayın va dallarını budaklarını ve yapraklarını ayırın. İncirleri iyice yıkayın. İyi ce yıkanmış ve temizlenmiş incirleri bıçak yardımı ile ortadan ikiye bölün ve yaprak gibi ayırın. Sonra bu incirleri tahta sofra üzerine veya temiz bir üzerine serin. Direkt güneş ışığını alabilecek bir yere yerleştirin. Her gün ve gün içinde incirlerin güneş ışığını direkt alabileceği yerlere taşıyın. 5-6 gün içinde kuru incir elde etmiş olacaksınız. Artık incirlerinizi uzun süre saklayabilirsiniz.

Γ Bu ürünü veya hizmeti üretiyorsanız ya da pazarlıyorsanız lütfen bize yazın. Yazımızın altında ücretsiz olarak sizlere yer verelim. ©yoreselurunler.net
Share Button