Bu yazımda ülkemizden bir lezzete değil de yavru vatandan bir lezzete yer vereceğim. Evet yavru vatanı bizden ayırmak olmazdı zaten. Akdeniz’in en doğusundaki bu ada ülkesinin muhteşem bir peyniri hakkında yazacağım. Bu muhteşem lezzetimizin ismi Hellim Peyniri. İsim olarak genellikle sadece Hellim denmesine rağmen ülkemizde sonuna peynir kelimesi eklenerek Hellim Peyniri şeklinde bir kombin yapılıyor.

hellim_500

İçinde keçi, koyun veya inek sütü bulunan peynire tuz ve bazen de nane eklenmektedir. Genellikle sert olan bu peynirin tavada kızartması yapılarak yenmesi uygundur. Sert bir peynir olduğundan salatalarda, kahvaltıda veya rendeleyerek istediğiniz her yemekte kullanabileceğim bir peynirdir. Ayrıca bu peynir ısıya karşı dayanıklı olduğundan ve kolay erimediğinden mangalda dahi kızartmak mümkün.

KKTC’de yüzyıllardan beri üretilen bu peynir türünün Avrupa Birliği’nden tescil edilmesi için yapılan başvuruya 2007 yılında ret cevabı verilmiştir. Ancak 2010 yılında Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından tescillenmiştir. Yavru vatanın yanı sıra Yunanistan, İspanya, ABD, orta doğu ülkeleri ve kuzey afrika ülkelerinde de üretimi yapılan peynir türünün bazı markalar tarafından ticari tescil belgesi alınmıştır.

 

Share Button