Etliekmek nedir, ekmek midir, tatlı mıdır, pide midir yoksa oyun ismi midir? Nasıl okunur ki? Etliekmek, etlekmek… Tabi ki bilenler bilir. Konya’nın meşhur yiyeceği etli ekmeğin tadı gerçekten bambaşkadır. Daha önce hiç görmemiş olanların ilk intiba ile söyledikleri bunun lahmacun olduğudur. Ama yenince ve hele de bağımlısı olunduğu zaman lahmacundan çok daha farklı olduğu anlaşılır. Belki de birçok kişi etliekmeği ekmek zannediyordur. Ekmek içinde et parçalarının olduğunu düşünenler yok değil.

Etliekmek Konya’nın resmi yiyeceği gibidir. Düğünlerde genellikle etli pilav dağıtılır. Ancak bazı düğünlerde etli pilav yerine etli ekmek de dağıtılabilir. Bu etliekmekler her mahallede 2-3 tane bulunan pide fırınlarına yaptırılabileceği gibi, içi müşteri tarafından hazırlanıp sadece pidesi ve pişirmesi bu fırınlara bırakılabilir.

Etliekmek çok değişik şekillerde yapılmaktadır. Hatta büyük şehirlerde, özellikle Ankara ve İstanbul’da etliekmek salonlarına rastlamak mümkün. Etliekmeğin orjinal boyutu 1.72 cm dir. Bu kabul görmüş bir uzunluktur. Ancak heryerde bu boyutta yapılmaz. İçerisindeki et kıyma olarak bilinir. Ama gerçek etli ekmek erbapları bilir ki içindeki kıyma değil, çok ince kıyılmış et parçacıklarıdır. Tabi kıyma ile yapanlar da yok değil.

Peki etliekmek nerede yenir. Tabiki Konya’da. En meşhur yerlerden ise Havzan, Cemo, Seyitoğullarını sayabiliriz. Ancak şunu belirtmek isterim ki mahalle arasında yapılan isimsiz etliekmek fırınlarının bu ünlü restaurantlardan aşağı kalır yanı yoktur. Hatta bazı fırınlar daha da iyidir diyebilirim.

Konya’nın diğer lezzetleri bıçakarası, mevlana, tandır kebabı için diğer yazılarımı bekleyiniz.

Share Button