Bu gün kahvaltıda yedim. Hem de halis muhlis Erzincan Tulum Peyniri. Sahte falan olduğunu düşünmüyorum, düşünmek de istemiyorum. Erzincan’dan geldi nitekim peynir. Erzincan’da sahtesini satacaklar değil ya. Gerçekten güzel bir peynir idi ve de leziz.

1 kilogram fiyatı da 20 TL imiş. Ne ucuz ne de pahalı denilebilecek fiyatta. Ancak tek bir kötü yanı denebilecek tarafı var o da: kolayca kesilememesi ve uniform yapıda olmaması. Kolay dağılıyor peynir ve bir bütün olarak durmuyor tabakta çoğu zaman.

Ancak bu peynirin de Erzincan’da çokça satıldığı yer olmadığını duyunca biraz üzüldüm. Eşimin kardeşi bu peyniri alabilmek için fazla seçeneğinin olmadığını söyledi. Öyle kavranlar içerisinde caddeler boyunca dükkanlarda satılan yerler yokmuş. Ya da kendisi bulamadı. Olsa bile Erzincan’da olmayabilir. Başka illere satış yapılabilir diye düşünüyorum. Nitekim Erzincan’a gitmek zahmetli ve zor bir iş. Hele de bu mevsim şartlarında. Neredeyse tüm büyük illere uzak olan Erzincan’da böyle pazarların bulunmaması normal.

erzincan_tulum_peyniri

Share Button