Ankara denince ilk önce aklımıza elbetteki döner gelmeyecektir. Bu bir gerçek. Sıralamaya koyacak olursak; Ankara’nın nesi meşhurdur listesinde döner belki de onuncu sıralarda kendisine yer bulacaktır. Ama sıralamalarda arka sıralara ilerleyen Ankara döneri, lezzet bakımından gerilerde kaldığı söylenemez. Ankara’da ne yiyebiliriz, nesini tadabiliriz diye düşündüğünüzde sizlere tereddütsüz önerimiz Ankara döneri olacaktır.

Peki nedir Ankara dönerini o kadar meşhur ve lezzetli kılan? Ankaralılar hiçbir zaman dönerin kendilerine ait olduğunu savunmazlar. Öyle bir iddiaları yoktur. Onların iddiaları “Ankara Döneri’nin” ta kendisidir. Ankara dönerinin en büyük özelliği içinde kıyma olmamasıdır. Döner içinde kesinlikle kıyma yer almaz, etler genellikle dana etinden oluşmaktadır.  Ankara dönerinde lezzet katması için döner batonuna az miktarda kuzu etinin boşluk kısmı ve en tepesine de kuyruk yağı koyulur.

Ankara dönerini garnitür ve salata ile yemek alışılmış bir davranış değildir. Eğer dönerin gerçek lezzetini anlamak ve diğer dönerlerden farkını kavramak istiyorsanız döneri yavan yemenizi öneririm. Peki Ankara dönerini nerelerde yiyebilirsiniz; Etlik’te Giresun Caddesinde bulunan Özler Pide ve Kebap‘ta, Kurtuluşta’ki Aspava Pide Kebap‘ta yenebilir.

Döner Ankara’nın en meşhur öğesi siyasetten de nasibini almış durumda. Siyasiler birbirlerine açtıkları maddi tazminat davalarında kazandıkları paraları halka döner dağıtarak tüketmekteler. Bunun en bariz örneği ise şüphesiz  Melih Gökçek. Kazandığı her davanın ardından paraları dönere yatırıyor ve halka bedava döner ekmek dağıtıyor. 🙂

Share Button