burma

En sevdiğim tatlıların başında gelir burma kadayıf. Gerçi genel olarak kadayıf ile yapılan neredeyse her tatlıyı seviyorum. Künefe, kadayıf ve burma. Hepsinin  tadı ayrı ve hepsi de birer birer favorim diyebilirim. Hele bir de yanında sade yerli yapım dondurma varsa tadından yenmez. Ramazan ramazan bu yazıyı yazmak nereden aklıma geldiyse bilemem ama şu an tükürük bezlerim bi hayli fazla çalışmakta. Yutkunuyorum resmen. Her neyse dondurma yanına burma kadayıf tarifi edilemez bir lezzet olsa gerek. Hafif bir yemeğin üzerine bir porsiyona kimse hayır diyemez diye düşünüyorum. Cevizli veya fıstıklı olması fark etmez çoğu kişi için ama benim için kesinlikle cevizli. Hele ne büyük ne de küçük, orta boy ceviz parçaları ile karşılaşınca aldığım haz bambaşka.

Bunca zaman yerim burma kadayıfı ama hangi yöreye ait olduğunu hiç düşünmedim. Doğu veya Güneydoğu Anadolu bölgesine ait olduğunu tahmin ediyorum, o kadar. Biraz araştırdıktan sonra flu gerçekler ortaya çıktı. Aslen Ermeni olan Müslüman bir usta olan Agop Usta Diyarbakır’da burma kadayıfı işi yapmaya başlamış. Tamamen kendi üretimi ve tasarımı olan bu tatlı çeşidini ise 20. yüzyılın başlarında çok ta güzel icra etmiş. Ancak büyük ve popüler bir şehir olan Diyarbakır’da gelen talepleri karşılamakta zorlanan Agop Usta yanına yardımcılar almış. Bu yardımcılar ise daha çok Bingöl’den göç eden insanlardan oluşmakta idi. Bu yardımcılar kısa zamanda işi Agop Usta’dan kaparak birer usta kıvamına gelmişler. Kimisi Diyarbakır’da kimisi İstanbul’da, kimisi başka şehirlerde ama bir çoğu memleketleri Bingöl’de burma kadayıfı dükkanı açmışlar. Agop Usta’nın bölgeden göç etmesi ile (kesin nedeni bilinmiyor) birlikte tüm bölge artık Bingöllü ustaların tekelinde kalmış diyebiliriz. Burma kadayıfın da Bingöl’e ait olduğunun sanılmasının hikayesi bu şekilde.

burma2

Günümüzde ise Bingöl ile Diyarbakır arasındaki “tatlı” kadayıf çekişmesi son sürat devam etmekte. İki il içinde Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru var. Bingöl C2014/019 kodu BİNGÖL BURMALI KADAYIF ismi ile Diyarbakır ise C2014/007 kodu DİYARBAKIR KADAYIFI ismi ile başvurmuş durumda. Henüz çıkan bir sonuç yok. Tarif şekline göre belki birine belki ikisine ayrı ayrı coğrafi işaret verilebilir. Kim bilir belki Erzurum Dolma Kadayıf gibi coğrafi işareti kaparlar.

Afiyet olsun…

Share Button