Tuzu, IlgazDağları, Kavunu, Tarihi Evleri, Küpecük peyniri, Büyük Camii, Çankırı Kalesi, Kızılcık şurubu, Emir Karatekin Bey

Çankırı Tuzu: Çankırı’ya ilk gidenlere en çok söylenen cümlelerden biridir, Çankırı’nın tuzu,tozu, kızı meşhurdur diye. Çoğu yöreye ve ile atfedilen bu deyişin aslında gerçekliği yoktur. Bir çok İç Anadolu Bölgesi ilinde meşhur olan bu söz Çankırı için de söylenmiştir. Çankırı’nın tuzu da olmasından mütevellit biraz da cuk oturmuş diyebiliriz. Çankırı kaya tuzu üretimi bakımından ülkemizde bir numaradadır. İl merkezine yaklaşık yarım saat mesafede bulunan kaya tuzu mağarasının beş bin yıllık tarihi olduğu tahmin ediliyor. Buradan çıkarılan tuzlar Çankırı’da işlenmekte ve tüm Türkiye’ye pazarlanmaktadır.

Ilgaz Dağları: Çankırı’nın kuzeyinde kalan ve ile yaklaşık 1 saatlik mesafede bulunan dağlar ayrıca Milli Parktır. Dağda kış sporları için tesisler vardır.

Küpecük peyniri: Küpecük aslında Çankırı ağzı ile küçük küp manasına gelmektedir. Küpçük manasından türetilmiştir. Küpecük peyniri bu küçük küp içinde yapılan peynire verilen addır.

Büyük Cami: Yurdun dört bir köşesindeki ihtişamlı camilerden biridir. Mimar Sinan döneminde yapılmıştır ve mimarı Sadık Kalfa’dır. Kanuni Sultan Süleyman’ın emri ile yapılmıştır ve yörede Mimar Sinan’ın eseri olarak bilinir ancak değildir.

Emir Karatekin Bey: Çankırı için önemli sembollerden birisidir. Şehir içerisinde Karatekin Bey’e atfedilen bir çok kurum, kuruluş, park bahçe vardır. Bunlardan en önemlisi Karatekin Bey Üniversitesi’dir. Emir Karatekin Bey Büyük Selçuklu zamanında önemli komutanlardan birisidir ve türbesi Çankırı Kalesi içindedir.

Çankırı Kalesi: Roma dönemi yapılarındandır. Karatekin Bey’in türbesi buradadır. Kalede bir çok tarihi eser de bulunmuştur.

cankirinin_neyi_meshur

Share Button