Sipsi: 1. Ağaç dallarından yapılan düdük. 2. den. Gemici düdüğü. 3. müz. Zurnanın dudaklara gelen kamış bölümü. (Türk Dil Kurumu, TDK)

Sipsinin başka bir çok anlamı daha var. Argoda sigara, kuş tutmak için kullanılan bir araç, nargilenin marpucuna takılan küçük plastik ağızlık ve hatta kedi anlamı bile var. Ama ben tabiki onları irdelemeyeceğim. Bizim en yaygın bildiğimiz anlamı ile “Burdur Sipsi’sini” anlatmaya çalışacağım. Sipsi başta Burdur olmak üzere Fethiye ve bir kısımda Denizli yöresine ait üflemeli bir çalgıdır.Burdur’da ise genellikle Dirmil yöresinde fazlasıyla çalınmaktadır.

Sipsi genellikle 15-18 cm uzunluğunda, küçük bir çalgıdır. Sesi karadeniz bölgesinde çalınan tulum sesine çok benzer. Genellikle çam, söğüt ve içi boş otlardan yapılmaktadır. Hatta kartal kemiğinden bile yapıldığı görülmüştür. Sipsinin üzerinde 5 altında ise 1 adet deliği vardır. Ses alanı yaklaşık 1 oktavdır ve akort ayarı yapılamayan bir çalgıdır. Bu yüzden tek başına değilde genellikle yardımcı enstrüman olarak çalınmaktadır.

Aşağıda sipsi ile alakalı bir kaç video vardır;

http://www.youtube.com/watch?v=yRXLGFTJo9c&feature=related
Ferhat Erdem, Gurbet Havası


Ramazan Yörük, Sipsi Şov


Grup Yayla, Necati Arslan

Share Button