Bundan birkaç sene önceydi. Trabzon halkı iyi bilir, yanık sesli Sürmeneli bir sanatçı vardır; KARATAŞ. İsmi İsmail olmasına rağmen herkes onu Karataş olarak bilirdi. Çünkü soyadı Karataş idi. Bu yanık sesli karadenizli türkücünün çok meşhur bir parçası vardı; Boztepe.

Boztepeden kuşlar havalanurdi,
İner Akçaabatı bir dolanırdi…

derdi sanatçı. Bu güzel türküyü o zamanlar bir başka sesten duymuştum. Sahil kenarında yanık sesli bir çocuk, hiçbir müzik aleti olmadan yüreğinden söylüyordu…

Boztepeden kuşlar havalanurdi,
İner Akçaabatı bir dolanırdi…

söylediği yer Of sahile benziyordu. Söyleyen o kadar içten söylüyordu ki, kendi kendime ne güzel ses, böyle çocukların elinden tutan olsa çok güzel yerlere gelebilirler diye düşünmüştüm. O tarihten sonra bir kaç kez daha denk gelmiştim bu türküye youtube ve facebookta. Ta ki geçen aya kadar. Aşağıda ekeldiğim 2 numaralı videodaki bas sesi duyana kadar. Bir grup karadeniz türküleri söylüyor. Arada bir ses giriyor ve beni mest ediyordu. Keşke biraz daha fazla katılsa türküye diye hayıflanıyordum. Ancak genç türküye kısa bir süre eşlik ediyordu. Bu çocuğun başka türkülerini bulabilirmiyim diye araştırdığımda 3 sene önce Of sahilinde bıraktığım çocuk çıkacaktı karşıma: Tarık İhtiyar.

http://www.youtube.com/watch?v=PkyaAup4xi4

Youtube üzerinden birçok videosuna ulaşabilirsiniz Tarık’ın.

http://www.youtube.com/results?search_query=tar%C4%B1k+ihtiyar&aq=f

Ayrıca Tarık İhtiyar adına Facebook’ta kurulmuş bir grup bile var.

http://www.facebook.com/tarikihtiyar

 

Share Button