Kilis deyince aklımıza neler gelir. En son illerimizden birisi, 79 nolu plakaya sahip güney ilimiz. Zeytinciliği, el işleri, inanç turizmi, tarihi binaları ve Öncüpınar’ı ile ünlenen Kilis’in bir diğer yerel değeri ise yorganları.

Artık eski yorganlar kalmadı dediğinizi duyabiliyorum. Annelerimizin çeyizlerinde renk renk yer alan saten kumaşlı, parlak el emeği yorganları hepimiz hatırlarız. İşte Kilis’in bu yorganları oldukça ünlü. Bu yorganların yüzü renk renk saten kumaştan, astarı ise patiskadan imal edilmektedir. Hatta bazen patiska o kadar pahalı olabilmektedir ki “Astarı yüzünden pahalı” sözü söylenmektedir.

Yorganın tüm yüzünde tavus kuşu, hurma yaprağı, hurma dalı, papatya, simetrik papatya, lale,lale desenli vazolu, kalpli lale, bahar dalı, stilize edilmiş yaprak, menekşe, güneş, kafes, karmaşık kafes, kafesli hurma dalı, girift,arabesk, su yolu, rüzgar gülü, simetrik, asimetrik, fiyonklu, helezonik ve çeşitli geometrik biçimlerden oluşan motiflere yer verilir.

Süslemelerin göbekte yoğunlaştığı yorganlar da güneş, göbeği güneş kenarları üçgen, yaprak, hurma dalı, lale, papatya,hurma dalı, kare, baklava dilimli,yuvarlak,helezonik, arabesk biçimli motiflerle süslenir.

Γ Bu ürünü veya hizmeti üretiyorsanız ya da pazarlıyorsanız lütfen bize yazın. Yazımızın altında ücretsiz olarak sizlere yer verelim. ©yoreselurunler.net
Share Button